Wróć do aktualności

Nowe najwyższe drzewo w Polsce?

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie najprawdopodobniej na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w Beskidach. To daglezja zielona, która mierzy 58,2 m – podali leśnicy. Zdetronizowała ona inną daglezję, która rośnie na stokach Klimczoka. W 2018 r. osiągnęła wynik 57 m.

Nadleśnictwo Ujsoły podało, że odkrycia dokonał jeszcze w sierpniu br. pracownik oddziału krakowskiego Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Łukasz Tram.

– Przy okazji inwentaryzacji drogowej w Nadleśnictwie Ujsoły udało mi się odkryć […] piękny okaz daglezji zielonej. Jest to prawdopodobnie najwyższe drzewo, jakie rośnie w Polsce […] Do namierzenia jej wykorzystałem dane lidarowe od niedawna udostępnione bezpłatnie na geoportalu. Wykonałem analizy dla drzewostanu, w którym rośnie ten okaz, a także dla tego w Nadleśnictwie Bielsko. Już same wyniki analiz wykazały, że drzewo z Nadleśnictwa Ujsoły jest prawdopodobnie wyższe – podał na swoim profilu facebookowym Tram.

Później wykonał on kilkanaście pomiarów wspólnie z Janem Lachem. Używali wysokościomierza laserowego. Wyniki wynosiły od 57,4 do 59,2 m. Średnia wynosiła 58 m.

– Ze względu na fakt, że ten rok okazał się rokiem nasiennym daglezji, Nadleśnictwo Ujsoły przystąpiło do zbioru szyszek, m.in. w drzewostanie, w którym znajduje się opisywane drzewo. […] Marcina Trybałę i Bartłomieja Hojdasa, zbieraczy szyszek, nie trzeba było długo namawiać i bez chwili zastanowienia stwierdzili, że pomierzą naszą największą daglezję. Za pomocą stalowej 50-m taśmy zmierzyli okaz. Wynik pomiaru to 58,2 m. Jak na razie jest to najwyższe pomierzone w Polsce drzewo – podało Nadleśnictwo.

Leśnicy zastanawiają się, czy na wieść o rywalce, daglezja z Nadleśnictwa Bielsko nie zintensyfikowała swojego przyrostu na wysokość i w ciągu dwóch ostatnich lat nie przeskoczyła rywalki.

Zaufali nam